Kétszintes lakás fűtés optimalizálása

11/03/2024

Adottságok

Az alsó szinten padlófűtés, a vendégszobában egy radiátor és a fürdőszobában egy törölközőszárító volt. A második szinten egy radiátor a nappaliban, egy a hálószobában, egy a gyerekszobában és egy törölközőszárító a fürdőszobában. Minden radiátornak és a padlófűtés külön fűtéskörre volt szerelve. A padlófűtésben és a radiátorokban egy-egy szivattyú keringette a vizet.

A meglévő fűtéskapcsoló rendszer Honeywell termosztátból állt ami a kazánhoz volt kapcsolva. Ez azt jelenti, hogy egy adott helyiség, adott ponton mért hőmérséklete alapján fűtötték az egész lakást. Egy ekkora (~130 nm) méretű otthonban ez a megoldás nagyon nem hatékony. Pazarlásnak is mondhatnánk.

Az igény

Az igény mindig nagyon egyszerű, legyen hatékonyabb a rendszer. Több nekünk nem is kell, hiszen ha ismerjük az adottságokat, ezek alapján már a mi feladatunk, hogy a lehető legjobb, személyre szabott megoldást adjuk az ügyfélnek. 

Javaslat

Ebben az esetben javasoltuk, hogy minden helyiség külön szabályozható legyen. Minden helyiség saját hőmérővel rendelkezzen, és tegye lehetővé a kívánt hőmérséklet, otthonról vagy távolról történő beállítását. 

A megoldás

Formalizálás

Ahhoz, hogy az adottságokkal dolgozni tudjunk a kívánt cél elérése érdekében, a rendelkezésre álló információkat le kell egyszerűsítenünk és rendszerbe kell foglalnunk. 

A következő elemekkel dolgozunk a későbbiekben:

  • Kazán
  • Radiátor szivattyú
  • Padlófűtés szivattyú

Alsó szint

  • Vendégszoba radiátor kör
  • Lenti fürdő radiátor kör

Felső szint

  • Nappali radiátor kör
  • Hálószoba radiátor kör
  • Gyerekszoba radiátor kör
  • Fenti fürdő radiátor kör


Telepítés

A telepítés előtt ki kell választanunk a megfelelő eszközöket és berendezéseket ami a megoldásunkat képezik és leginkább támogatják a kitűzött célt.

A következőkre lesz szükségünk az egyes elemek működtetéséhez:

  • Központi fejegység, ami a bejövő üzeneteket fogadja, feldolgozza és továbbítja
  • 5 db okos hőmérő
  • 4 db elektromos szelepvezérlő (vendégszoba -, nappali -, hálószoba -, gyerekszoba radiátor kör szelepvezérlő)
  • 7 db okos relé (kazán relé, radiátor szivattyú relé, padlófűtés szivattyú relé, vendégszoba -, nappali -, hálószoba -, gyerekszoba radiátor kör szelepvezérlő relé)

Megjegyzés: A fürdőszobai törölközőszárítókat meghagytuk nyitott köröknek, azokat külön nem szabályoztuk.

Ha szükséges, villanyszerelő szakember segítségével a megfelelő munkálatokat elvégeztetjük, majd ezután kitelepítjük az említett eszközöket. Összekapcsoljuk őket a központi egységgel és ellenőrizzük, hogy minden szükség információ megérkezik ahhoz, hogy az automatizmusokat el tudjuk készíteni.


Automatizálás

Hosszadalmas lenne minden automatizálási lépést kifejteni, így egy példán keresztül mutatom be egy fűtés bekapcsolásának logikai lépéseit.
Fűtési logika
Fűtési logika

Mondatokban kifejezve ez a következőt jelenti:

Minden esetben ha változik a szoba hőmérséklete, akkor az erre specializált algoritmus megvizsgálja, hogy a szoba aktuális hőmérséklete nagyobb-e vagy kisebb mint az előre beállított célhőmérséklet.

Ha nagyobb, akkor fűteni nem kell, (hűteni lehetne) így nem történik semmi.

Ha kisebb, akkor kinyit a szobához tartozó radiátor kör szelepvezérlője és bekapcsol a radiátor szivattyú majd végül a kazán.


Eredmény

A vázolt megoldással élrhetjük, hogy minden szoba hőmérséklete külön szabályozható legyen. Mindez bárhonnan állítható otthonról vagyon azon kívül, telefonos applikáción keresztül legyen az iOS vagy Android, de természetesen számítógépről egy webes applikáción is elérhető a felület.
Hálószobai hőmérséklet szabályzó panel
Hálószobai hőmérséklet szabályzó panel